O obci
Základní údaje: 486 obyvatel, 540 m n.m., 7 km jižně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je škola, školka, prodejna smíšeného zboží a pohostinství.
Řečice leží na červené turistické značce.
Historie
Počátky obce jsou spojeny s klášterním dvorcem, tzv. grangií, kterou zde založil žďárský klášter již na konci 13. století. Okolo dvorce začala postupně vznikat nová obec. Název Řečice je dáván do souvislosti s tekoucí, řinoucí se vodou. V roce 1850 byla Řečice přičleněna k Radešínské Svratce, od roku 1860 je opět samostatnou obcí. K obci patří samota Tálský mlýn a Dvůr
Zajímavosti z historie
V blízkosti Řečice bývala dříve obec Mankov, která patřila ke žďárskému klášteru. Již v 15. století je ale obec uváděna jako pustá. K jejímu obnovení již nedošlo, dnes ji připomíná pouze název lesa Maňkova.
Znak a pečeť obce
V roce 1667 dostala obce vlastní pečeť, ve znaku měla koníka. Později byl koník nahrazen beranem. V novodobém znaku obce je stříbrný beran se zlatou zbrojí a dvě stříbrná břevna.
Významné osobnosti
V obci se narodil Eduard Soška (1913-1944), který pocházel ze samoty Tálský mlýn. Eduard Soška byl členem odbojové organizace R3. Padl při přestřelce s gestapem v Pasekách u Proseče 1.11. 1944.
Stavební památky
Na návsi dříve stávala dřevěná kaple. V roce 1932 byla na náklady hostinského Josefa Šustáčka stará kaple zbořena a postavena nová zděná. V letech 1999-2000 byla ke kapli přistavěna zákristie.
V obci stojí kamenný pomníček obětem I. světové války a legionářům postavený v roce 1928.
Nedaleko od obce u říčky Bobrůvky je samota Tálský mlýn. Samota je poprvé zmiňována už v roce 1749. V roce 1929 byl u mlýna postaven lihovar.
Zajímavosti v okolí
V nedaleké Horní Bobrové stojí na náměstí jeden z architektonických skvostů regionu, kostel sv. Petra a Pavla. Kostel stejně jako řada dalších staveb na Vysočině vznikl ze spolupráce žďárského opata Václava Vejmluvy a slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Kostel vznikl přestavbou starého pozdně románského kostela. Plány na přestavbu vypracoval Santini v roce 1714 a ještě v témže roce se se stavbou začalo. Santini ponechal původní západní věž a k ní přilehlou obdélnou loď využil jako nové kněžiště. V místě původního starého kněžiště vystavěl novou prostornou loď. Touto přestavbou získal kostel opačnou orientaci než je u chrámů obvyklé, jeho hlavní oltář je na západní straně. Nejzdobnější částí kostela je východní trojboké konkávně prohnuté průčelí, které svým pojetím připomíná fasádu římského kostela Panny Marie Sedmibolestné od italského architekta Borrominiho.
Každoroční akce
Lyžařské párkové závody, Pytel Cup, tradiční hokejový zápas „ženatí – svobodní“,soutěž v páce, dětský karneval, masopustní průvod, podnikatelský ples, stavění a kácení májky, pouťové slavnosti se závody přes rybník, polní mše na křížové cestě, dětský den ve sportovním areálu, mariáš, dětská diskotéka.
Letní aktivity
Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání , tradiční rybářské závody pro děti na rybníce u Drdlů, volejbal, nohejbal, malý fotbal a výlety ve sportovním areálu, Mexický triatlon, Fréza Cup
Zimní aktivity
Upravené běžecké lyžařské trasy kolem obce a do okolních obcí, sjezdovka Harusův kopec ( vzdálená 8 km ), menší tělocvična v kulturním domě ( florbal, bedminkton, stolní tenis, volejbal ), posilovna ve sportovním areálu
Ubytování a stravování: Menší občerstvení na koupališti ( několikrát do roka grilování), ubytování v soukromí.
Menu:
Obecní úřad Řečice
Řečice 135
592 33 Radešínská Svratka
tel.: 566 673 359
e-mail: obec@obecrecice.cz
PO | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 17.00 |
ST | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 17.00 |
ČT | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 15.00 |
PÁ | 8.00 - 12.30 |