Mexiko Tornádo
Bohatý kulturní život v obci je již několik desítek let tradičně spjat s hudbou kapely Mexiko Tornádo.
Historie této kapely se začala psát už v roce 1949, kdy do obce přišel pan učitel Zeman. Ten kolem sebe vytvořil kruh lidí, se stejným nadšením pro hudbu, jaké měl on sám. Začal učit hře na různé hudební nástroje. Stanislav Novotný se učil hrát na trubku, Vladimír Novotný na pozoun a Jiří Chrást na harmoniku. Takhle se pomalu začala formovat nová amatérská parta muzikantů s názvem Mexiko. Navázala tak na tradiční řečickou hudbu, která nesla název Old Boy Mexiko.
Průběžně se v kapele vystřídali nebo v ni hrávali Stanislav Mahel – trubka, velký hudební nadšenec a ochránce notové soustavy, Rolínek Josef – saxofon, Rolínek Zdeněk – trombon, zpěv, Novotný Josef – kytara, zpěv, Mahel Jan – varhany, kytara, Drdla Jiří – kytara, zpěv, Čípek – kytara, Štěpánek – kytara, Žejdlík – kytara a zpěv, Solař Ivo – bubny, Janů Pavel – bubny, Vítek Stanislav – pozoun, Doležal Ladislav – trubka, Nečas Václav – trombon, Makovský Vlastimil – trombon, Kříž Stanislav ml.- trubka, Mahel Stanislav ml. – saxofon, Chrást Miloš – kytara, zpěv, Sklenář Vlastimil – harmonika, Pejchl Josef – harmonika, Škapa Josef – harmonika, Novotný Stanislav ml. – harmonika, Chroust František – harmonika, Štrankmüller Ferdinand – basa. Dokonce s námi hrával i pozdější kapelník žďárského ECHA a ředitel hudební školy pan Rostislav Drdla na housle a další houslista pan Vostrý.
Muzikanti, kteří s námi hrávali a kteří nás předešli do hudebního nebíčka: harmonikáři – Mužátko Josef, Šikula Oldřich, Drdla Alois, trubka – Chroust Milouš a Květoň Antonín, kytara a zpěv – Bárta Mirek, Mička Jaroslav, Chrást Jiří, bubny-Skryja Alois st., saxofon – Kejda Jaroslav, trombon – Vítek Antonín, pozoun – Stehno.
Hudba Mexiko poprvé začala vyhrávat na masopustu roku 1958 ve složení: Vladimír Novotný (zpěv, pozoun), Stanislav Novotný (trubka), Kříž Stanislav (trubka), Kříž František (trombon), Jiří Chrást (harmonika), Jaroslav Mička (basa), Alois Skryja st. (bubny). Později se na úspěchu kapely podílela i zpěvačka paní Jana Janů, která svým příjemným hlasem lákala mnoho příznivců.
Mexiko se stalo velmi žádanou kapelou na různých i mimo řečických oslavách, svatbách, zábavách a kulturních akcích, kde si lidé rádi jejich hudbu poslechli a zatančili si. Bohužel, společně s růstem jejich oblíbenosti rostly i řady odpůrců. Kapela byla neznámo kým udána, že hraje načerno bez oficiálního zápisu. Bylo proto nutné začít trénovat na přehrávky, které si měla přijet poslechnout komise. Ta měla také dále rozhodnout o budoucí existenci či neexistenci kapely. V létě roku 1970 přijela do Řečice tříčlenná komise v čele s Prof. Rostislavem Drdlou, který měl původ v Řečici. Byl to i ředitel hudební školy a vyznaný houslista.
Dalšími členy komise byli pan Ráb a pan Grepl. Před touto komisí přehrála kapela tři povinné skladby. Na tehdejší události vzpomínají členové kapely s úsměvem a dodávají, že největší kritiky se jim nedostalo od členů komise, ale od řidiče, který komisy pouze dovezl – byl i muzikant. Přehrávky se zdařily a kapele Mexiko se dostalo dosti dobrého ohodnocení.
Oficiálně vedená kapela pod zřizovatelem JZD Řečice a s názvem Klub JZD Mexiko hrála ve složení:
Kapelník Vladimír Novotný – pozoun, zpěv
Zástupce kapelníka Stanislav Novotný – 1.trubka
Druhý zástupce kapelníka Stanislav Kříž – 2.trubka
František Kříž – trombón
Jiří Chrást – harmonika
Alois Skryja ml. (saxofon)
Jaroslav Mička – basový doprovod
Josef Dostál – bubny
Po oficiálním zápisu ještě toho léta, hráli kapela Klub Mexiko na dožínkách sloučeného JZD Radešínská Svratka. Jako poděkování a sponzorský dar hudbě Mexiko byly JZD věnovány elektrické varhany – na tehdejší dobu velmi vzácný nástroj. Kapela proto mohla rozšířit svůj repertoár z tradičních dechovek i na modernější písničky. Postupem času se kapela přejmenovala na Mexiko Tornádo a pod tímto názvem ji známe dodnes. Společně s novým názvem se změnilo i složení kapely a přidali se noví členové:
Josef Novotný (kytara, zpěv)
Jan Mahel (varhany, kytara)
pan Žejdlík (kytara)
Ivoš Solař (bicí).
V 80.letech zažívala kapela svoje největší úspěchy. Střídáním moderních písniček a dechovky se stali oblíbenou kapelou na vesnických zábavách po celém okrese. Ke kapele se v té době připojil Jiří Drdla, který se svoji elektrofonickou kytarou a moderními písničkami oživil repertoár. Díky kombinaci dechovky a moderny dokázala hudba Mexiko Tornádo na svoje vystoupení přilákat posluchače všech generací. Mimo jiné hráli také při různých církevních a pouťových oslavách.
V dnešní době, kdy dechovka již není tak populární žánr, si ale těžko dokáže někdo představit tradiční řečický masopust nebo dětský karneval bez hudby Mexiko. Působnost kapely je nyní už jen spíše v rámci Řečice, ale i přesto je vytíženost kapely, díky různým oslavám, svatbám nebo jiných událostem, dobrá. Všichni muzikanti jsou zároveň i členové Svratecké dechovky Vysočina, kterou vede plukovník Stanislav Kříž.
Důkazem toho, že dechovka může stále oslovovat i mladé hudebníky, jsou noví a mladí členové kapely:
Aleš Veselý (Tulis) – trombón, baskřídlovka, pozoun
Ondřej Smetana (Bedřich) – klarinet, saxofon, bicí.
Samozřejmě nesmíme opomenout zmínit pana Josefa Šišku, který se několik posledních let stará o ozvučení a hudební aparaturu, která by bez jeho šikovných rukou dávno nefungovala.
Při zakládání kapely bylo jejich členům kolem 20 let a dnes jsou většinou v důchodovém věku. Nejstarší člen sahá po metě 75 let. Na druhou stranu nejmladším členům kapely je pouhých 14 let.
Závěrem je třeba podotknout, že kapela v poslední době hraje bez nároku na honorář, pouze z lásky k hudbě a radosti, kterou jim jejich koníček přináší.
Obecní úřad Řečice
Řečice 135
592 33 Radešínská Svratka
tel.: 566 673 359
e-mail: obec@obecrecice.cz
PO | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 17.00 |
ST | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 17.00 |
ČT | 8.00 - 12.00 | 13.00 - 15.00 |
PÁ | 8.00 - 12.30 |